Про повірку лічильників води

Лічильники води дозволяють економити та оплачувати тільки за використані кубометри холодної та гарячої води. Ви зможете самі регулювати й контролювати кількість спожитої води. У разі, якщо в квартирі або в будинку стоїть лічильник води, то в квитанції буде вказана сума тільки за витрачену воду, проте існує дуже важлива умова –  контролюючі органи мають бути впевнені в реальності показань. Для цього потрібно, щоб лічильники води своєчасно проходили повірку.

Питання про те, що це таке повірка і як часто необхідно її здійснювати ми розберемо в цій статті.

Вся комунальна сфера регулюється законодавчо. У різних актах і постановах вказуються обов’язки і права постачальників і споживачів комунальних послуг. Зокрема, в них вказано, що споживачі повинні контролювати правильність роботи лічильників і своєчасно передавати прилади обліку на перевірку.

Лічильник води – складний вимірювальний прилад, який з часом зношується і підпадає під вплив зовнішніх факторів, таких як знос матеріалів, сторонні елементи у воді і т.п., які змінюють його метрологічні характеристики, внаслідок чого прилад може показувати неточні дані про кількість спожитої води. Важливо зауважити, що лічильник, який не перевіряється в межах встановленого терміну, може показувати похибку як і в користь споживача, так і проти нього.

Твердження про те, що точність вимірювань лічильника води не змінилася, оскільки через прилад пройшов невеликий об’єм води, помилкове. Чинником погіршення метрологічних характеристик лічильників є не обсяг води, а інтервал часу роботи приладу і умови, при яких він функціонував. При великих об’ємах на прилад негативно впливають одні чинники, а при малих – інші.

Для того, щоб упевнитися, що лічильник забезпечує необхідну точність показань, спеціально уповноважені органи повинні з певною періодичністю перевіряти його і порівнювати дані з показниками еталонних приладів. Саме ця процедура і називається повіркою лічильників води.

У паспорті кожного лічильника є граничні межі точності: якщо при проведенні замірів виявлена велика похибка, то вважається, що лічильник не пройшов повірку. Якщо ж все в межах норми, то прилад можна експлуатувати і далі – аж до наступного міжповірочного інтервалу або поки термін служби приладу не закінчиться.

Періодичність повірки лічильників  регулюється на законодавчому рівні – муніципальними і територіальними законами. Також цей період зазначений в документах на лічильник – в паспорті приладу, який надає виробник.

Повірку приладів обліку здійснюють як державні, так і приватні підприємства, які мають відповідне обладнання та дозвіл. ДП «Укрметртестстандарт» виконує функції Головного центру державної метрологічної служби України та відповідає за збереження єдності вимірювань в такій важливій сфері, як облік природних ресурсів. Підприємство має потужну випробувальну базу для проведення випробувань лічильників води та калібрування повірочного устаткування.

Повірка лічильників здійснюється двома методами:

  • в лабораторії на стаціонарних проливних установках;
  • безпосередньо в квартирі власника приладу.

Перший метод повірки передбачає демонтаж лічильників, які замовник повинен доставити за адресою організації.

Другий метод повірки здійснюється фахівцями підприємства за допомогою переносної проливної установки безпосередньо на місці експлуатації лічильників.

те!