Хто оплачує витрати на встановлення лічильників води?

Згідно Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» кожен багатоквартирний будинок, який користується централізованим водопостачанням, в обов’язковому порядку має бути оснащений лічильниками на гарячу та холодну воду. Після затвердження цього Закону в багатьох власників приміщень виникають питання щодо того який лічильник буде обрано, хто буде займатись встановленням та оплатою послуг, хто є власником приладу. В цій статті ми хочемо дати відповіді на всі вищезазначені питання.

Хто обирає лічильник води? Оператори мережі водопостачання повинні не пізніше, ніж за два місяці повідомити власників приміщення про намір встановити лічильники води. Оператор мережі інформує власників про тип та виробника лічильника, вартість його встановлення та умови оплати. Окремо в законі зазначено, що оператор мережі не має права нав’язувати власнику свої прилади. Власник приміщення чи квартири за бажанням може самостійно обрати лічильник води та вимагати його встановлення.

Хто оплачує вартість лічильника води? Саме це питання викликало найбільшу дискусію під час обговорення законопроекту. В результаті було прийняте рішення про те, що витрати по обладнанню приладами обліку води несуть споживачі послуг – власники приміщень.

Хто займається безпосередньо встановленням? Згідно Закону оператор зовнішніх інженерних мереж займається встановленням лічильника води, проте за бажанням власник приміщення може встановити лічильник самостійно.

Хто і яким чином оплачує послуги встановлення лічильників води? За установку лічильників будуть оплачувати споживачі холодної і гарячої води, тобто власники квартир та приміщень. Оплата відбувається шляхом сплати виконавцю спеціального внеску. У випадку, коли власник встановлює лічильник води самостійно – він не сплачує такого внеску.

Також Законом передбачена можливість органів місцевого самоврядування оплатити встановлення лічильників води. Тобто якщо місце влада вирішить виділити гроші з комунального бюджету, то споживачам та власникам приміщень не доведеться оплачувати за встановлення.

Розмір внесків за установку лічильників визначається окремо для кожного будинку. Суму за встановлення лічильників ділять на всіх власників відповідно до квадратури й ця сума розділяється на 5 років (можливий інший термін, за згодою двох сторін).

Хто є власником встановленого лічильника води? Згідно закону встановлені лічильники води належать власнику квартири чи будівлі. Якщо місцева влада оплатила витрати на обладнання будинків, то в такому випадку прилади обліку води належать власнику спільного майна будинку.